قرارداد IPC توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان بین شرکت ملی نفت و انرژی گستر سینا امضا شد


به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، قرارداد توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان به عنوان اولین و قدیمی‌ترین میدان نفتی ایران و خاورمیانه، صبح امروز با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و جواد اوجی وزیر نفت، میان محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و محمدصادق عظیمی‌فر مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا امضا شد.

بر اساس این گزارش، مبلغ سرمایه‌گذاری هلدینگ انرژی گستر سینا در این قرارداد حدود ۲۵۰ میلیون دلار است که منجر به ۱.۵ میلیارد دلار ارزش‌آفرینی ملی می‌شود.

در قرارداد توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان که به صورت IPC منعقد شده، توسعه میدان با حفاری و تکمیل ۱۵ حلقه چاه و عملیات ساخت سطح‌الارض در مدت ۱۴ سال پیش‌بینی شده است.

طی این پروژه که موجب اشتغال‌آفرینی برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و پنج هزار نفر به صورت غیرمستقیم می‌شود، ۲۰ تا ۲۲ میلیون بشکه نفت تولید خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا، این میدان با ۲۸.۵ کیلومتر طول و ۶.۵ کیلومتر عرض در ۱۲۰ کیلومتری اهواز قرار گرفته که ۶.۳ میلیارد بشکه نفت درجای اولیه دارد. تا قبل از این بیش از ۲۵۰ حلقه چاه نفتی در میدان مسجد سلیمان حفر و ۱.۱۵۱ میلیارد بشکه نفت از آن تولید شده و ۵.۲ میلیارد بشکه نفت در این میدان باقی مانده است.

بر  اساس این گزارش، توسعه مجدد یال شمالی قدیمی‌ترین میدان نفتی ایران از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱  بر عهده چینی‌ها قرار داشت که طی دو دوره تولید دو ساله، حدود ۱۳ میلیون بشکه نفت تولید کردند.

انرژی گستر سینا یکی از هلدینگ‌های تخصصی صنعت نفت و گاز کشور و دارای مجوز رسمی E&P از وزارت نفت است که با در اختیار داشتن ۱۴ دکل خشکی و ۳ دکل دریایی، بیشترین سهم از بازار دکل‌داری بخش غیردولتی بالادست صنعت نفت را داراست.

سوابق این هلدینگ در طرح توسعه میادین نفتی گلخاری، مارون، کبود و سایر میادین نفتی مهم کشور و همچنین توانایی لازم برای تامین مالی طرح‌های توسعه میادین نفتی در قالب قرارداد IPC از جمله دلایل واگذاری پروژه توسعه مسجد سلیمان به انرژی گستر سینا توسط دولت محسوب می‌شود.

ضمن اینکه این هلدینگ در تمام بخش‌های طرح‌های توسعه‌ای، از نیروی انسانی متخصص و متعهد بهره می‌برد و اجرای طرح‌های توسعه‌ای در مناطق کم‌برخودار و محروم از جمله اولویت‌های این هلدینگ محسوب می‌شود. 

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *