آخرین فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید


به گزارش روابط عمومی هلدینگ انرژی گستر سینا آئین بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی امروز چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۴۰۱ با حضور مقامات لشگری و کشوری از جمله وزیر نفت، رئیس شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل هلدینگ انرژی گستر سینا و مدیرعامل شرکت پایندان برگزار شد.

 سید پرویز فتاح صبح امروز در مراسم بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به نقش بنیاد مستضعفان در احداث این فاز به عنوان آخرین فاز پارس جنوبی اظهار کرد: بنیاد مستضعفان در احداث فاز ۱۴ پارس جنوبی سهم کوچکی داشت ولی بخشی که احداث آن بر عهده بنیاد گذاشته شده بود، از اهمیت بالایی برخوردار بود و امروز شاهد اتمام کار در این فاز و به ثمر نشستن تلاش های متخصصان ایرانی و کارگران تلاشگر کشورمان در این پروژه عظیم هستیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه این پروژه به دست متخصصان توانمند کشورمان به بهره برداری رسیده است افزود: کارشناسان خارجی به خیال آنکه در نبود آنها، کار در این پروژه روی زمین می ماند، کار را رها کردند ولی آنچه در واقعیت اتفاق افتاد آن بود که کار روی زمین نماند و این پروژه عظیم تکمیل شد و امروز به بهره برداری رسید. این درحالی بود که وقتی ۲ سال پیش به همراه آقای اوجی که آن زمان مسئولیت هلدینگ انرژی بنیاد مستضعفان را به عهده داشتند از این پروژه بازدید کردیم، ایشان زمانی را برای اتمام کار اعلام کردند که شاید خیلی باورپذیر نبود ولی به لطف خداوند و تلاش مدیران و کارگران و مهندسان، این مهم، محقق شد.

وی فاز ۱۴ پارس جنوبی را تجسم عینی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: امروز این فاز به عنوان یک پروژه کاملا ایرانی به ثمر رسیده و بر خلاف اغلب طرح های کشور که مردم طعم برکات آنها را پس از بهره برداری و افتتاح می چشند، در این پروژه و در زمستان امسال، ۵۰ میلیون متر مکعب از گاز استحصالی این فاز وارد شبکه شد.

فتاح با تقدیر از مدیریت یکپارچه در این پروژه گفت: با اینکه پیمانکاران مختلف در بخش های خشکی و دریایی در فاز ۱۴ فعالیت داشتند ولی مدیریت یکپارچه کار در این پروژه باعث شد تا هریک از پیمانکاران در جریان کار دیگر همکارانشان و همچنین کلیت پروژه قرار بگیرند و بدانند در کجای کار قرار دارند.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر تکیه بر علم و تکنولوژی روز گفت: رهبر انقلاب بارها تاکید کردند باید کارهایی انجام شود که در مرز و لبه دانش دنیا باشد و امروز فاز ۱۴ پارس جنوبی، در لبه و مرز دانش دنیا در عرصه نفت و گاز است.

به گفته فتاح، بنیاد مستضعفان در اجرای این پروژه تلاش کرد علی‌رغم تمام مشکلات موجود اقتصادی و چالش‌های تامین نقدینگی، اجازه ندهد حقوق کارگران حتی یک ماه هم به تعویق بیفتد.

وی با اعلام جزئیاتی از فعالیت بنیاد مستضعفان در صنعت نفت و گاز کشور گفت: بنیاد این افتخار را دارد که در صنعت نفت و گاز، چه در بخش خشکی و چه در میدان های دریایی در خدمت دولت باشد و همین امروز ما در حال حفر ۱۵ چاه نفتی در میدان گلخاری هستیم و ۲ دکل حفاری شناور ما در آب های خلیج فارس نیز مشغول کار هستند.

فتاح با اشاره به حضور بنیاد در میدان های نفتی مارون و کبود نیز گفت: ما در بنیاد مستضعفان آمادگی داریم در هرجایی که نیاز کشور و دولت در عرصه نفت و گاز احساس می شود، حضور داشته باشیم و اجازه ندهیم خدای ناکرده کاری روی زمین بماند.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان با تمام توان پای کار است و آمادگی دارد تا به صورت کامل مدیریت بهره برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی را عهده دار شود و این درحالی است که قطعا مدیریت بهره برداری، حساس‌تر و سخت‌تر از احداث این پروژه خواهد بود.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *